Jak poprawić strawność roślin strączkowych?
Zdarza się u niektórych osób, że spożywanie grochu i innych roślin strączkowych powoduje zaburzenia trawienia oraz dolegliwości ze strony jelit. Trisacharydy obecne w roślinach strączkowych są odpowiedzialne za powstawanie gazów w organizmie. Warto poznać parę sposobów przyrządzania oraz spożywania roślin strączkowych, które pomogą wyeliminować wspomniany problem.
Poprawianie strawności roślin strączkowych
– Wybierz odpowiednią roślinę strączkową.
– Stosuj odpowiednie połączenia, składniki i przyprawy.
Rośliny strączkowe najlepiej jest łączyć z zielonymi warzywami, z warzywami niezawierającymi skrobi oraz z wodorostami.
Przyprawiaj strączki solą, sosem sojowym lub miso. Sól pod koniec gotowania w przeciwnym razie np. fasola nie ugotuje się dokładnie i jej skórka pozostanie twarda.
Gotuj warzywa strączkowe z nasionami kopru włoskiego lub kminku, które pomagają uniknąć gazów.
Dla poprawy smaku i trawienia, oraz w celu uzyskania większej wartości odżywczej i przyśpieszenia gotowania, na dno garnka połóż namoczone wodorosty kombu lub kelp.
Pozostaw rośliny strączkowe do namoczenia przez 12 godzin albo na całą noc, dolewając 4 miarki wody na 1 porcję ziaren strączkowych. Aby uzyskać lepszy efekt, wymień wodę 1- 2 razy. Namaczanie grochu i soczewicy powinno trwać krócej, natomiast soja i ciecierzyca potrzebują dłuższego moczenia. Podczas namaczania skórka robi się miękka i rozpoczyna się proces kiełkowania który eliminuje kwas fitynowy. Namaczanie powoduje zwiększenie dostępności cennych składników oraz dzięki temu rośliny szybciej się gotują i są łatwiej trawione. Enzymy powodujące gazy oraz trisacharydy rozpuszczają się w wodzie w trakcie namaczania. Bardzo ważne jest aby nie gotować roślin strączkowych w wodzie, w której były namaczane.
Pod koniec gotowania do wody z roślinami strączkowymi można wlać octu jabłkowego, ryżowego lub winnego. Połączenie octu z roślinami strączkowymi doprowadza do ich zmiękczenia i rozbija łańcuchy białkowe oraz związki utrudniające trawienie